Münih Uçak Bileti

Münih Gezilecek Yerler

Münih gezilecek yerler yer bakımından Almanya'nın en zengin şehirlerinden. Marienplatz, Frauenkirche, St. Peter Kilisesi, Neues Rathaus, İngiliz Bahçesi ve Nymphenburg Sarayı, Münih'te gezilecek yerler listemizn ilk sıralarında yer alan önemli noktalardan...
Deneyimli gezginlere “Almanya‘nın en güzel kenti hangisi?” sorusunu yöneltseniz, büyük çoğunluğu size Münih cevabını verir. Çünkü ülkenin en büyük üçüncü kenti, II. Dünya Savaşı’nı ağır hasarla atlatmış olmasına rağmen korumayı başardığı kültürel ve mimari zenginliği ile diğer Alman yerleşimlerinden çok daha farklı bir profil sergiliyor. Wittelsbach Ailesi’nin yönetimi altında zenginleşen, BMW ve Siemens gibi dev Alman markalarının doğum yeri olan Münih gezilecek yerler söz konusu olduğunda ziyaretçilerine birçok göz alıcı seçenek sunuyor.

Münih gezilecek yerler yazısında neler var?


Münih Gezilecek Yerler Listesi

Münih'te gezilecek yerler listesi
Münih gezilecek yerler rehberi

Adı dilimizde “keşişler tarafından” anlamına gelen “Munichen” kelimesinden türetilmiş olan Münih’teki tüm önemli cazibe noktalarını gezmeyi hedefliyorsanız, kente minimum 3-4 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Münih gezilecek yerler yazısı boyunca birçok önemli bilgi ve tavsiye paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;


1. Marienplatz

Marienplatz Münih

Münih gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, gerek canlı atmosferi gerekse de kentin en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapması nedeniyle Marienplatz‘ı yazabilirsiniz.

Kentin kurulmasının ardından meydan, bir süre suçluların cezalandırıldığı ve idamların gerçekleştirildiği bir yer olarak kullanılmış. Son yaşanan veba salgını sırasında ise yerel halk burada Meryem Ana’ya dua etmek için toplanmış. Hatta 1658 yılında meydanın ortasına, adını aldığı dini şahsiyeti tasvir eden bir heykel yerleştirilmiş.

Günümüzde meydan, tarihi dokusu nedeniyle gezginlerin Münih’te ziyaret ettikleri gözde yerlerden biri olmayı sürdürüyor. Yazımın ilerleyen bölümlerinde haklarında detaylı bilgiler vereceğim yeni ve eski belediye sarayları ile St. Peter Kilisesi, meydana görkem katıyor. Burada zaman geçirirken yorulursanız, Yeni Belediye Sarayı’nın hemen karşısındaki kafeye gitmenizi tavsiye ederim. Mekân, hem türdeşlerine nazaran daha ucuz hem de elmalı tartları oldukça lezzetli


2. Frauenkirche

Frauenkirche Münih seyahati

Münih Katedrali adıyla da anılan Frauenkirche, Jörg von Halsbach gözetiminde 1468-1488 yılları arasında inşa edilmiş. Kilisenin yapımı sırasında yaşanan finansal zorluklar, kuleleri başta olmak üzere birçok kısmının inşasının farklı yıllarda tamamlanmasına neden olmuş.

Mesela İtalyan Rönesans stilindeki yapının kubbesi, 1524 yılında tamamlanabilmiş. Malzeme yetersizliğinden farklı uzunluklara sahip olan kulelerin inşası ise 1525 yılında bitirilebilmiş.

Kilisenin, iç kısmındaki süslemelerin büyük kısmı II. Dünya Savaşı sırasında yok edilmiş. Ağır yıkıma rağmen girişindeki “Şeytanın Ayağı” gibi ilginç bir detay varlığını korumayı başarmış. Güney Kule’den seyredilebilen kent manzarası, zaman içerisinde iki farklı şehir efsanesinin doğmasına neden olan ayak izinin dışında gezginleri yapıya çeken en önemli özellik olarak öne çıkıyor. Kilisede ayrıca Kral IV. Ludwig başta olmak üzere birçok önemli ismin mezarı bulunuyor.

3. St. Peter Kilisesi (Alter Peter)

Alter Peter Münih görülecek yerler

İçerisine girdiğinizde Alman sanatının yüzlerce yıl içerisindeki değişimine dair önemli ipuçları bulabileceğiniz St. Peter Kilisesi‘nin tarihi, 12. yüzyılın sonlarına kadar uzanıyor. Bu nedenle kentin en eski dini yapısı olarak kabul edilen kilise, 1327’deki büyük yangının ardından Gotik tarzda genişletilmiş. 17. yüzyılın başlarında ise Rönesans ve Barok stillerinin harmanlandığı bir tasarımla baştan aşağı yenilenmiş.

Kilise, adını 16. yüzyılın önemli mimarlarından Erasmus Grasser’in eseri olan Aziz Peter Heykeli’nden alıyor. İç dekorasyona görkem katan bu eser dışında kiliseyi ziyaretinizde Jan Polack ve Ignaz Günther’in imzalarını taşıyan çalışmaları da inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Dini yapının 92 metre yüksekliğindeki kulesine 306 basamaklı merdivenden çıktığınızda ise tıpkı Frauenkirche’de olduğu gibi enfes manzarayı seyredebilirsiniz.

4. Neues Rathaus

Neues Rathaus Münih'te görülmesi gereken yerler

Neues Rathaus ya da dilimizdeki adıyla Yeni Belediye Sarayı, 1898-1905 yılları arasında inşa edilmiş. Neo-Gotik stilde tasarıma sahip yapının iç kısmındaki 400 oda, kent yönetimi ile ilgili çeşitli birimler tarafından kullanılıyor. Bu nedenle gezginler, sadece haftanın belirli günlerinde düzenlenen rehberli turlara katılarak yapının içerisindeki bölümleri gezebiliyor.

Yeni Belediye Binası’nın en çok ilgi çeken iki bölümüne ise saat kulesi (Glockenspiel) ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz asansör aracılığıyla 85 metrelik kulenin üst kısmına çıkıp manzaranın tadını çıkarabilir ya da binanın ön tarafında durup saatin hemen altındaki bölmede gerçekleşen şovu izleyebilirsiniz.

43 çan ve 32 figür aracılığıyla gerçekleştirilen şov, iki bölümden oluşuyor. Üst kısım Dük V. Wilhelm’in Lothringenli Renata ile evliliğini, alt taraf ise fıçı imalatçılarının dansını sembolize ediyor. Gösterileri 11.00-12.00 ve 17.00’da izleyebilirsiniz. Yalnız gösteriler, kasım-şubat ayları arasındaki dönemde 17.00’da yapılmıyor.

 • Adres: Marienplatz 8, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00 (Kule)
 • Giriş Ücreti: 10 Euro (Tur)

5. İngiliz Bahçesi (Englischer Garten)

Münih gezilecek yerler İngiliz Bahçesi

Avrupa’nın en büyük kent parkları arasında sayılan İngiliz Bahçesi, 1789’da Karl Teodor’un Isar Nehri kıyısına halkın kullanabileceği bir yeşil alan oluşturulması yönündeki emri doğrultusunda kurulmuş. Günümüzde konuklarına sunduğu keyifli olanaklar nedeniyle gezginlerin Münih gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan park, 3,7 kilometrekarelik alanı kaplıyor.

Prinzregentenstrasse’nin 5 kilometre kadar kuzeyinde yer alan parka; bisiklete binmek, dinlenmek ve yürüyüş yapmak için zaman ayırabilirsiniz. Sörf yapmayı seviyorsanız, bir tahta edinip Eisbachwelle‘deki dalgalarla mücadele edebilirsiniz.

Bira içip keyifli sohbetlere dalmak istediğinizde ise Çin Kulesi yakınındaki 7 bin kişilik bahçeye gidebilirsiniz. Münih’in ikinci büyük bira bahçesine birkaç adım uzaklıktaki kule, 1972’deki Olimpiyat Oyunları için inşa edilmiş..

6. Nymphenburg Sarayı

Münih'te gezilecek yerler Nymphenburg Sarayı

Eski Şehir’in 5 kilometre kadar kuzeybatısında bulunan Nymphenburg Sarayı‘nın yapımına 1664 yılında yazlık konut olarak başlanmış. 1758’e kadarki süreçte ise birçok eklemeler yapılan konut, saray olarak anılmaya başlanmış.

Tarihi yapı, 1918 Devrimi’ne kadar Wittelsbach Ailesi’ne aitmiş. Ancak bu olay sonrasında Barok stildeki yapının mülkiyeti kamuya geçmiş ve eskiden sahibi olan aileye sınırlı oturma hakkı tanınmış.

Saray, günümüzde görkemli bahçeleri ve bünyesinde barındırdığı müzeler sayesinde Münih’in en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor. Çeşmeleri, farklı türdeki bitki ve ağaç çeşitleriyle konuklarına eşsiz güzellikte doğa manzaraları sunan bahçeler, 2004 yılından beri konser organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Yapıya ulaştığınızda önce bahçelerini dolaşmanızı ardından iç kısmına geçip İnsan ve Doğa Müzesi‘ni, Taş Salon‘u, Güzel Kadınlar Galerisi‘ni ve At Arabaları Koleksiyonu‘nun sergilendiği bölümü ziyaret etmenizi öneririm.

 • Adres: Schloß Nymphenburg 1, 80638 München
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 11,50 Euro
 • Web: schloss-nymphenburg.de

7. Deutsches Museum

Münih gezilecek yerler Deutsches Museum

Bilim ve teknoloji alanında dünyanın en büyüğü olan Deutsches Museum, 1903 yılında Oscar von Miller öncülüğünde Alman Mühendisler Odası tarafından kurulmuş.

Isar Nehri üzerindeki bir adaya 1772 yılında askeri amaçla inşa edilen bir yapıda faaliyetlerini sürdüren müzenin, her yaş grubundan bireye hitap eden geniş koleksiyonu 100 binden fazla objeden oluşuyor.

Tamamını gezebilmeniz için en azından 2 saatlik süreyi gözden çıkarmanız gereken kültürel tesiste birçok interaktif bölüm bulunuyor. Bu bölümlerden bazılarında cam üfleme ve kâğıt yapımı ile ilgili bilgiler veriliyor.

Kömür ve tuz madenlerinin birebir kopyası olacak şekilde tasarlanmış alanları ziyaret edebileceğiniz müzede ayrıca mağara resimleri, jeodezi, mikroelektronik, astronomi hakkında bilgi dağarcınızı genişletebilirsiniz. Hatta Alman mühendisliğinin en önemli eserlerinden bazılarını yakından inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Museumsinsel 1, 80538 München
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 12 Euro
 • Web: deutsches-museum.de

8. BMW Müzesi

BMW Müzesi Münih gezisi

Alman otomotiv devinin tarihi ve ürettiği eski modeller hakkında bilgi bulabileceğiniz BMW Müzesi, 1972 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın hemen öncesinde ziyarete açılmış.

Firmanın genel merkezi ve BMW Dünyası isimli tema alanı ile bağlantılı bir yapıda konuklarını ağırlayan müze, markanın ilk yıllarından günümüze kadarki süreçte kaydettiği gelişime vurgu yapıyor.

Gümüş renginde ve çanak şeklinde binası ile dikkat çeken kültürel tesiste sergi alanları, 7 farklı temaya ayrılmış. Motosiklet ve motor yarışlarına ayrılmış bölümlerin de bulunduğu tesisteki bu 25 alanı ziyaretçilerin rahatça gezebilmeleri için bir tur güzergahı oluşturulmuş.

9. Olympiapark & Olympiaturm

Olympiapark Olympiaturm münih

BMW Müzesi’ne yakın konumdaki Olympiapark & Olympiaturm, adından da anlayabileceğiniz üzere 1972 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş.

Bir zamanlar askeri geçit törenlerinin yapıldığı ve 1909’da ilk zeplinin iniş yaptığı alan üzerinde yükselen Olimpiyat Parkı, günümüzde sportif ve eğlence amaçlı organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Yerel halk ve gezginler parkı ayrıca diledikleri zaman açık alan ve salon sporları olanakları için ziyaret edebiliyor.

Yürüyerek ya da tur otobüsüne binerek gezebileceğiniz parkta, olimpiyat stadyumu ve Sea Life gibi her yaş grubuna hitap eden cazibe noktaları bulunuyor. En yoğun ilgiyi ise 290 metre yüksekliğindeki Olympiaturm yani Olimpiyat Kulesi çekiyor. Kulenin en üst noktasından, kent manzarasını izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Havanın açık olduğu günlerde kulenin seyir bölümünden Alpler de görülebiliyor.

 • Adres: Spiridon-Louis-Ring 21, 80809 München
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
 • Giriş Ücreti: 3,50 Euro
 • Web: olympiapark.de

10. Viktualienmarkt

Viktualienmarkt Münih tatili

Eğer seyahat ettiğiniz kentlerde sokak pazarlarını gezmekten hoşlanıyorsanız, Marienplatz’dan yürüyerek kısa sürede ulaşabileceğiniz Viktualienmartkt‘ı Münih gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Gurme lezzetlere yer verilmesi nedeniyle Orta Avrupa’nın en iyileri arasında gösterilen pazar, ilk başlarda Marienplatz’da kuruluyormuş. Ancak alan küçük gelmeye başlayınca, 1807 yılında şimdiki yerine taşınmış.

Tezgâhlarının büyük çoğunluğu kurulduğu ilk günlerden beri aynı aileler tarafından işletilen pazarda taze meyve ve sebzeden peynir çeşitlerine, reçelden mantar türlerine kadar birçok farklı ürünü bulabilirsiniz. Pazar hariç haftanın hangi günü buraya giderseniz gidin, oldukça canlı bir bira bahçesi ve lezzetli yemekler bulabilirsiniz.


11. Asamkirche (Asam Church)

Asamkirche Münih gezilecek yerler

Kentin kalbi Marienplatz’dan Orta Çağ’da kente giriş-çıkışı kontrol altına almak için inşa edilen üç kapıdan biri olan Sendlinger’e doğru giderken önünden geçeceğiniz Asamkirche, 1733-1746 yılları arasında inşa edilmiş. İnşasında önemli rolü oynayan iki kardeşin soyadı ile anılan bu şirin dini yapı, Geç-Barok stilin kentteki en önemli temsilcisi konumunda.

Dört bir yanı yaldızlı çelenkler, bükümlü sütunlar ve mermerler ile süslü kilisenin en gösterişli kısmını, Aziz John Nepomuk‘un hayatını anlatan tavan freski oluşturuyor. Kilisenin güney tarafındaki evde zamanında kardeşler otururken kuzeydeki konut görevli din adamlarının konaklaması için kullanılmış. Her iki yapıda da Rokoko süslemeler dikkat çekici bir görünüm oluşturuyor.

 • Adres: Sendlinger Str. 32, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00

12. Odeonsplatz

Odeonsplatz Münih turu

İtalyan stili mimariye sahip Odeonsplatz, 20. yüzyılın ilk yarısında Nazi Partisi’nin kuruluş yeri olan Münih’te birçok siyasi olaya şahitlik etmiş. Meydan günümüzde ise eğlence olanakları ve ev sahipliği yaptığı kültürel etkinlikler ile geniş kitleleri kendisine çekiyor. Üstelik sosyal açıdan renkli alanın çevresinde farklı özelliklere sahip çok sayıda cazibe noktası bulunuyor.

Noel öncesinde kente giderseniz, meydanın hemen arkasındaki alanda kurulan pazara uğramanızı tavsiye ederim. İç dekorasyonu ile konuklarını büyüleyen Munchen Residenz ve popüler gece kulübü Filmcasino’nun bulunduğu meydandan Ludwidstrasse ve devamındaki Leopoldstrasse‘ye doğru yürüyecek olursanız, önce Münih Üniversitesi’ni ardından ise Bavyera Ordusu’nun 19. yüzyılda kazandığı zaferler anısına inşa edilen Siegestor isimli anıtı görebilirsiniz. Odeonsplatz’da vakit geçirirken yorulduğunuzu hissederseniz, Hofgarten’de mola verebilirsiniz.

13. Theatinerkirche

Münih gezilecek yerler Theatinerkirche

1663-1690 yılları arasında İsviçreli mimar Enrico Zuccalli gözetiminde inşa edilen Theatinerkirche‘nin Barok stili tasarımında, Roma’daki Sant’ Andrea della Valle’den ilham alınmış.

Hardal sarısı rengi ve mimari ihtişamı sayesinde kısa sürede kentin simgelerinden biri haline gelen dini yapının inşa edilme amacı, Veliaht Prens Max Emanuel’in doğumunu kutlamakmış.

Bavyera Kraliyet Ailesi’ne mensup birçok bireyin mezarlarının bulunduğu kilise, Roma’daki türdeşlerini andıran ikiz kuleleri ve gösterişli kubbesi sayesinde kentin yüksek kesimlerinden kolayca fark edilebiliyor. Yapının, sadeliğin ön planda olduğu iç kısmında ise en yoğun ilgiyi sunakları ile vaiz kürsüsü çekiyor.

 • Adres: Salvatorplatz 2A, 80333 München
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-21.00

14. Altes Rathaus

Münih tatili Altes Rathaus

Yeni Belediye Binası’na sırtınızı dönüp sağ tarafa doğru bakacak olursanız, Altes Rathaus‘u görebilirsiniz. Üçgen şekilli çatısı ve açık renkleri sayesinde meydandaki diğer yapılar arasından kolaylıkla seçilebilen Eski Belediye Binası, ilk olarak 1460 yılında Jörg von Halsbach tarafından inşa ettirilmiş. Ancak bu bina önce yangın ardından da II. Dünya Savaşı’ndaki bombardımanlar nedeniyle iki defa kullanılamaz hale gelmiş. Münih tatili sırasında görme fırsatı bulabileceğiniz şu anki yapı ise aslına uygun inşa edilmiş bir kopyadan ibaret aslında.

Hitler’in propaganda bakanı Goebbels’in 1938’de Kristallnacht hareketini başlattığı nefret konuşmasına sahne olan yapının güney kulesinde, günümüzde Oyuncak Müzesi faaliyet gösteriyor. Çocuklu ailelerin yoğun ilgi gösterdikleri müzede, büyük çoğunluğu klasik tipte parçalardan oluşan zengin bir koleksiyon sergileniyor.

 • Adres: Marienplatz 15, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30 (Müze)
 • Giriş Ücreti: 4 Euro

15. Maximilianstraße

Münih gezisi Maximilianstrasse

Max-Joseph-Platz ile Bavyera Eyalet Meclisi’nin toplandığı Maximilianeum arasında uzanan Maximilianstraße, adını aldığı Bavyera Kralı II. Maximilian’ın emri doğrultusunda inşa edilmiş.

Kente yeni bir mimari stil kazandırmak amacıyla 1850 yılında yapımına başlanan cadde, günümüzde batı tarafındaki lüks alışveriş olanakları nedeniyle moda tutkunu gezginlerin Münih gezilecek yerler listelerinde kendisine kolaylıkla yer bulabiliyor.

Lüks konaklama seçeneklerine de ev sahipliği yapan cadde üzerinde ağırlıklı olarak Chanel, Dior, Versace gibi dünya çapında ün kazanmış markalara ait mağazalar faaliyet gösteriyor. Bir diğer popüler alışveriş bölgesi olan Brienner Caddesi‘ne yakın konumdaki bulvarda ayrıca üst düzey sanat galerilerini ve kuyumcuları da ziyaret edebilirsiniz.

16. Munich Residenz

Münih gezilecek yerler Munich Residenz

1385’te bir Orta Çağ kalesi olarak inşa edilen Munich Residenz, zaman içerisinde saraya dönüştürülerek 1508-1918 yılları arasında Wittelsbach Hanedanı tarafından yönetim merkezi olarak kullanılmış.

Odalarının dekorasyonu ve sanat koleksiyonları Rönesans’tan Neo-Klasisizm’e kadar farklı üsluplara özgü izler taşıyan saray, II. Dünya Savaşı’nı ağır hasarla atlatabilmiş. Savaşın ardından ise kent yönetimi vakit kaybetmeden yeniden yapımına başlayarak yapıyı ziyarete açmış.

Saray, günümüzde Bavyera’nın en büyük müze kompleksi olarak anılıyor. Residenzmuseumadlı bölümde hanedanın yaşam tarzı farklı dönemlere ayrılarak anlatılıyor. Hazine Odası‘nda ise değerli eserler ve mücevherler sergileniyor. 10 avlusu ve 130’dan fazla odası bulunan sarayın barındırdığı tüm değerli ayrıntıları kendi gözlerinizle görmek isterseniz, mutlaka rehberli turlara katılmanızı tavsiye ederim.

 • Adres: Residenzstraße 1, 80333 München
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 7 Euro
 • Web: residenz-muenchen.de

17. Bayerische Staatsoper (Bavarian State Opera)

Münih Opera Binası

İhtişamlı performanslara sahne olan Bayerische Staatsoper, Kral I. Maximilian’ın Munich Residenz bünyesindeki Cuvillies Tiyatrosu’nu küçük bulması üzerine ilk olarak 1818 yılında hizmet vermeye başlamış.

1923 yılında bu bina yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelince 2 yıl gibi kısa bir sürede yenisi inşa edilmiş. Ancak yeni opera binası da II. Dünya Savaşı nedeniyle uzun ömürlü olamamış. Bunun üzerine 1963’te Karl von Fischer’in orijinal planlarına sadık kalınarak günümüzdeki binanın yapımına girişilmiş.

2500 metrekarelik dev sahnesi ile dikkat çeken yapıda, 1849 yılından itibaren çok sayıda önemli performans ilk kez seyirciyle buluşmuş. Binanın hayranlık uyandıran iç kısmını görmek isterseniz ya gösterimlerin yapıldığı gün için bilet almanız ya da rehberli turlara katılmanız gerekiyor.

 • Adres: Max-Joseph-Platz 2, 80539 München
 • Giriş Ücreti: 10 Euro (Rehberli Tur)
 • Web: staatsoper.de

18. Allianz Arena

Allianz Arena Münih

2005 yılında açılışı gerçekleştirilen Allianz Arena, Olimpiyat Stadyumu’nun ardından kente gelen futbol aşığı gezginlerin en yoğun ilgi gösterdikleri yer olma özelliği taşıyor.

Bayern Münih‘in hem ligde hem de Avrupa kupalarında iç saha maçlarını oynadığı teknoloji harikası stadyumun yapımı, 340 milyon Euro’ya mal olmuş. Maç günleri belirlenen temaya göre LED kaplı dış duvarları farklı renklere bürünen stadyumun kapasitesi, ulusal karşılaşmalarda 75 bin kişiye çıkıyor.

Allianz Arena’yı gezmek isterseniz, rehberli turlara katılabilirsiniz. 20 kişilik gruplar halinde düzenlenen turlar esnasında konferans alanı, soyunma odaları, çıkış tüneli ile yapının büyük ilgi uyandıran dış kısmı ziyaret ediliyor. Turlar ayrıca dünya çapında üne sahip futbol kulübünün şimdiye kadar kazandığı kupa ve ödüllerin sergilendiği müzeyi de kapsıyor.


 • Adres: Werner-Heisenberg-Allee 25, 80939 München
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 18 Euro
 • Web: allianz-arena.com

19. Munich Stadtmuseum

Münih gezilecek yerler Munich Stadtmuseum

Geçmişte ahır ve cephanelik olarak kullanılan Gotik tarzdaki yapı kompleksinde ziyaretçilerini ağırlayan Munich Stadtmuseum, Ernst von Destouches tarafından 1888yılında kurulmuş.

Kültürel tesiste Münih’in tarihi hakkında bilgiler, yaratıcı ve düzenli bir şekilde konuklara aktarılıyor. Müzedeki salonlarda sergilenen tüm materyaller ile ilgili bilgilendirmenin daha doyurucu olması için ses kılavuzları ve kitapçıklar kullanılıyor.

Müzede sergilenen objeler 6 farklı temaya ayrılmış. Kent tarihi ve kültürü asıl odak noktasını oluştururken ulusal sosyalizm, müzik koleksiyonu gibi tüm dünyayı etkileyen akım ve dallara da yer verilmiş. Hatta tesis içerisinde birkaç bölüm kukla tiyatrosu, fotoğraf ve film kategorilerini ilgilendiren materyallerin gösterimine ayrılmış.

 • Adres: Sankt-Jakobs-Platz 1, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 7 Euro
 • Web: muenchner-stadtmuseum.de

20. Hofbrauhaus

Münih gezilecek yerler Hofbrauhaus

Münih gezilecek yerler listesinin son sırasını, özellikle gastronomiye ilgi duyan gezginler için adeta bir mabet niteliğinde olan ünlü birahane Hofbrauhaus‘a ayırdım.

Gösterileri ve keyifli atmosferi ile ünlü 3 katlı mekânın tarihi, 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Münih’in ünlü bira markası Hofbrau‘ya ait birahanede eskiden damıtım da yapılıyormuş. Ancak şimdilerde sadece eğlenceye odaklanılmış.

Birayı, eğlenmeyi ve yerel kültürü tanımayı seviyorsanız Marienplatz ziyaretiniz sırasında mutlaka uğramanızı önereceğim mekân, tamamen kapalı olduğu için konuklar hava şartlarından hiçbir şekilde etkilenmiyor. Gelenin boş bulduğu yere oturduğu birahanede özellikle canlı müzik yapılan sahneye yakın bir masa bulabilirseniz, ortama daha hızlı adapte olup gece yarısına kadar doyasıya eğlenebilirsiniz.

 • Adres: Platzl 9, 80331 München
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-00.00
 • Web: hofbraeuhaus.de

Münih’te Gezilecek Diğer Yerler

Isartor münih

Eğer Münih seyahatinizde zaman kısıtlamanız yoksa Münih gezilecek yerler listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz;

 • Botanischer Garten München
 • Bavyera Anıtı (Bavaria Statue)
 • Sendlinger Tor (Sendling Gate)
 • Isartor
 • Siegestor (Triumphal arch)
 • Alte Pinakothek
 • Dachau Palace (Schloss Dachau)
 • Glyptothek
 • Karlsplatz
 • St. Michael Kilisesi (Michaelskirche)
 • Bavarian National Museum (Bayerisches Nationalmuseum)
 • Feldherrnhalle
 • Königsplatz (King’s Square)
 • Lenbachhaus
 • Ludwigskirche
 • Maximilianeum
 • SEA LIFE München Aquarium
 • Walking Man
 • National Theatre Munich (Nationaltheater München)
 • Schleissheim Palace (Schloss Schleißheim)
 • Alter Hof
 • Karlstor
 • Münih Hayvanat Bahçesi


Münih Hakkında

Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, II. Dünya Savaşı’nda yerle bir olmasına rağmen, yeniden var olmayı başarmış. Küllerinden doğan şehir, eski görünümüne uygun olarak kurulmuş.

Sanat ve mimari açıdan örnek gösterilen şehir, sanat galerileri, müzeleri, butik restoran, kafe ve barları, mağazaları, tarihi yapıları ile Avrupa’nın en ilgi çekici destinasyonlarından biri. Bavyera eyâletinin en büyük şehri ve başkenti olan Münih’in nüfusu yaklaşık 1,5 milyon

Münih Uçak Bileti

Münih'e Ulaşım

Almanya, Münih, Oktoberfest'i ile ünlüdür, ancak şehir yılın her zamanında ziyaret edilmeye değer.

Münih'e uluslararası uçuşlarla gelen tüm ziyaretçiler Münih Uluslararası Havalimanı'na inmektedir. Gayet düzenli ve etkili olan havalimanı, merkezden çok uzak olmamakla beraber, gün boyunca büyük miktarda yolcu ağırlamaktadır. Havalimanının iki terminali vardır. Bu iki terminalin arasında yolcu ve turist danışma hizmetlerinin bulunduğu merkez bir alan vardır. Bu merkez alanda, günün 24 saati açık olan restoranlar, barlar, dükkanlar ve döviz değişim büroları da mevcuttur. Havalimanının, terminallere yürüyüş mesafesinde kendi tren istasyonu da bulunmaktadır.

Münih Ulaşım

Augsburg Havalimanı

Bavyera Eyaleti’ndeki Augsburg kentinin 7 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Augsburg Havalimanı’ndan şehrin birçok noktasına otobüs, taksi ve araç kiralama ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel aracınızla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Augsburg Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz en rahat ve hızlı seçeneklerden biri olarak taksiler bulunuyor. Terminal binasında bulunan taksi firmalarının araçları ile makul ücretlerle şehir merkezine gitmeniz mümkün. Tercih edebileceğiniz taksi şirketleri arasında; Augsburger Taxizentrale, Augsburger Grobraumtaxi, Taxi Flughafentransfer Hanka ve Taxi und Mietwagen Schrettle bulunuyor.

Otobüs

Augsburg Havalimanı'ndan şehir merkezine otobüslerle de gidebilirsiniz. Havalimanından kalkan Augsburg’un belediye otobüsleri ile gideceğiniz yere rahatlıkla ve uygun fiyatlarla gitmeniz mümkün. Augsburg Havalimanı’nın internet sitesinden duyurulan otobüs saat ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Araç Kiralama

Augsburg Havalimanı terminal binasında bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı içinde bulunan araç kiralama şirketleri arasında; Avis, Budget, Europcar, Sixt, Autovermietung Greif ve Autovermietung Straub-National yer alıyor.

02/05/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Franz-Josef-Strauss Havalimanı

Şehrin kuzeydoğusunda bulunan Münih Havalimanı’ndan şehrin birçok noktasına tren, otobüs, taksi ve araç kiralama ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel aracınızla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Tren

Münih Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilmek için kullanabileceğiniz bir raylı sistem bulunuyor. Terminal 1 ve 2’den 10 dakika aralıklarla kalkan trenler ile iki farklı hat üzerinden şehir merkezine gitmeniz mümkün. S1 tren hattı ile Neufahrn, Moosach, Laim, Munich Hauptbahnhof, Marienplatz ve Ostbahnhof’a gidiş yapabilirken, s8 tren hattı ile Ostbahnhof, Isartor, Marienplatz, Karlsplatz/Stachus, Hauptbahnhof, Laim and Pasing ve Herrsching’e gidebilirsiniz. İki hat için de en uzak noktaya gidiş için 50 dakikalık bir sürenizi olacak. İkinci seçenek olan hızlı tren ile ise havaalanı içerisindeki terminaller arasında gidiş geliş yapmanız mümkün.

Taksi

Münih Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz en rahat ve hızlı seçeneklerden biri taksi. Terminal 1’de beş tane ve Terminal 2’de bir tane olmak üzere her terminalde taksi hizmeti bulunuyor. Gidilen kilometreye göre ücret yazan taksiler ile şehir merkezine makul ücretlerle gidebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz taksi şirketleri ve telefon bilgilerine havalimanının internet sitesinden ulaşmanız mümkün.

Otobüs

Münih şehir merkezine gidişinizi sağlayacak bir diğer araç ise otobüsler. Tercih edebileceğiniz çok sayıda otobüs bulunmakla birlikte, havalimanının her iki terminalinde de çok sayıda otobüs durağı mevcut. Gideceğiniz yere göre tercih etmeniz gereken otobüsü, havalimanının internet sitesindeki otobüs bilgilerinden inceleyebilirsiniz.

Araç Kiralama

Münih Havalimanı Terminal 1’de bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı içinde bulunan araç kiralama şirketleri arasında; Avis, Enterprise, Budget, Europcar, Hertz, Sixt, Buchbinder ve Thrifty yer alıyor. Birden fazla nokta arasında yolculuk yapacaksanız, rezervasyonunuzu yaptırırken aracınızı önceden teslim alacağınız ve sonrasında teslim edeceğiniz yerleri bildirmeyi unutmayın. Yol durumuna göz atmak için ise havalimanı internet sitesindeki yol durumu sayfasından bilgi alabilirsiniz.