Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Şehrinde Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Diyarbakır, zengin yemek kültürü ve tarihi mekanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Diyarbakır gezilecek yerler listesini sizler için araştırdık ve görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bazı bilgileri paylaşalım istedik. Diyarbakır gezilecek yerler listesinde yer vermiş olduğumuz yapıların tamamına yakını (Çayönü hariç) Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi sınırları içerisinde yer aldığını hatırlatalım.
Diyarbakır Gezilecek Yerler Listesi

1. Ulu Cami

diyarbakır gezilecek yerler ulu camii

Diyarbakır gezilecek yerler listesinin başında İslam dünyasının beşinci Harem-i Şerif olarak kabul ettiği Ulu Cami gelmektedir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami, 639yılında Arap oduları tarafından kiliseden camiye çevrildiği bilinmektedir. Geçmiş yıllarda restorasyon çalışmalarının da yapıldığı Ulu Cami günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

2. Sülüklü Han

diyarbakır sülüklü han

2010 yılında tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerine kapılarını açan Sülüklü Han, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde yer almaktadır. Ulu Cami, Hasanpaşa Hanı gibi daha göz önünde bulunan yapılara yakın olmasıyla son dönemlerdeki popülerliği artmıştır. Diyarbakır Sülüklü Han 1683 senesinde Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırılmıştır.

Han içerisinde bulunan kuyudan bir zamanlar dönemin hekimleri tarafından şifalı olduğuna inanılan sülükler çıkarılıp hastaların tedavisinde kullanıldığı söylenmektedir. Sülüklü Han isminin de kuyudan çıkarılan sülüklerden geldiği bilinmektedir.

Kurtuluş Savaşı yıllarında süvari birliklerinin karargah olarak da kullandığı Sülüklü Han günümüzde halka açık turistik bir mekan olarak hizmet vermektedir. Girişin ücretsiz olduğu Sülüklü Han’da badem şekeri ile birlikte bir fincan kahve içmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Kervansaray

kervansaray diyarbakır'da gezilecek yerler

Yapımı 1527 yılında tamamlanan Kervansaray’ın diğer adı Deliller Hanı olarak da geçmektedir. Özellikle mimarisi ve iç yapısı ile hayranlık verici bir görüntüye sahip olan Kervansaray, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi’nde bulunmaktadır. Günümüzde otel olarak kullanılan Kervansaray’da tarihi yapısı bozulmamış 72 oda bulunmaktadır. Diyarbakır’da konaklayabileceğiniz tarihi mekanların başında gelmektedir.

4. Dört Ayaklı Minare

diyarbakır dört ayaklı minare

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare, Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Camisi’nin dört sütun üzerinde duran ve ilginç bir mimariye sahip olan minaresidir. Bir rivayete göre minarenin sütunları altından 7 defa geçenlerin dileklerinin kabul olduğuna inanılırmış. Anadolu’da başka bir örneği bulunmayan Dört Ayaklı Minare, konum olarak Ulu Cami, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han gibi yerlere de çok yakındır.

5. Diyarbakır Surları

diyarbakır surları

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Diyarbakır Surları, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ikinci yapısı konumundadır. Yine Diyarbakır’un Sur ilçesini komple içine alan yapının uzunluğu 5,5 km yüksekliği ise 7–8 metre civarındadır. Surların ne zaman yapıldığına dair kesin bir tarih olmamakla birlikte (M.Ö 3000 – 4000 yılları arasında Huriler döneminde yapıldığı söylenmektedir) M.Ö 349’da Bizans İmparatoru Constantinus tarafından yenilendiği bilinmektedir. 5 çıkış kapısının bulunduğu Diyarbakır Surları’nın bazı yerlerinde eski dönemlerden kalma yazıtlar ve kabartmalar da bulunmaktadır.

6. Meryem Ana Kilisesi

diyarbakır meryem ana kililsesi

Diyarbakır gezilecek yerler listesinde yer verdiğimiz Meryem Ana Kilisesi’nin ilk yapılış tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Diyarbakır Arkeoloji Müdürlüğü tarafından hazırlanan envanter fişlerinde yapının 3. Yüzyıla kadar dayandığı belirtilmektedir. Zaman içinde ihtiyaçtan dolayı ek yapıların da inşa edildiği Meryem Ana Kilisesi 2004 – 2005 yıllarında yurt içi ve yurt dışında yaşayan Diyarbakırlı Süryaniler’in ortak girişimiyle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından günümüzdeki halini almıştır. Kilise; dört avlu, divanhane, din adamlarının yaşadıkları bölümlerden oluşmaktadır. Günümüzde faal olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

7. Hasan Paşa Hanı

diyarbakır gezilecek yerler hasan paşa hanı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Ulu Cami karşısında bulunan Hasan Paşa Hanı, 1572– 1575 yıllarında zamanın Diyarbakır Valisi Vezirzade Hasan Paşa tarafından yapımına başlanmış, sonrasında başka bir göreve atanmasından dolayı hanın tamamlanması Osman Paşadöneminde olmuştur.

Kervansaray’dan sonra Diyarbakır’daki en büyük ikinci han olan Hasan Paşa Hanı iki katlı bir mimariye sahiptir. Hanın avlu bölümünde bulunan kubbeli şadırvan muhteşem bir görünüme sahiptir. Günümüzde turistik bir yapı olarak hizmet veren Hasan Paşa Hanı’nda kahvaltı salonlarından, hediyelik eşya satan dükkanlara kadar çeşitli mekanlar hizmet vermektedir. Hasan Paşa Hanı’nda kişi başı 25 TL olan kahvaltıdan mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.

8. Çayönü

diyarbakır çayönü

Ergani sınırları içinde yer alan Çayönü, insanlığın yerleşik düzene geçişini anlatan en önemli arkeolojik yapılardan birisidir. M.Ö 8000–9000’li yıllara uzanan geçmişinden ilginç birkaç örnek verecek olursak; buğdayın tarımda ilk kullanıldığı, köpeğin evcilleştirildiği ilk yer olarak kayıtlara geçtiği bilinmektedir. Çayönü; mimari yapısı ve çeşitli buluntular ile günümüze kadar gelen en önemli ören yerlerinden birisi konumundadır. Diyarbakır gezilecek yerler listesinde Sur ilçesi dışında bulunan yerlerden birisidir.

9. Behram Paşa Konağı

diyarbakır behram paşa konağı

Sur ilçesindeki bir başka önemli yapı olan Behram Paşa Konağı, geleneksel Diyarbakır ev mimarisine uygun biçimde inşa edilmiştir. İki katlı olarak inşa edilen Behram Paşa Konağı’nın yapımında siyah bazalt taş kullanılmıştır.

10. On Gözlü Köprü

on gözlü köprü diyarbakır gezilecek yerler

Dicle Nehri üzerine inşa edilmiş olan tarihi On Gözlü Köprü, Sur ilçesinde bulunan Mardin Kapı’nın yaklaşık 3 km uzağında bulunmaktadır. Yapılış tarihinin 6. Yüzyıla dayandığı On Gözlü Köprü zaman içinde yıkılıp tekrardan yapılmıştır. Günümüzde yerli yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği On Gözlü Köprü’nün çevresinde hizmet veren kafelerden bir demlik çay alıp Dicle Nehri’nin serin sularının kenarında kafa dinleyebilirsiniz.

Diyarbakır Şehri Hakkında

Diyarbakır şehri hakkında ki tüm detayları aşağıdan okuyabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Şehrin nüfusu 1.6 milyon üzerindedir. Şehirde kara iklimi görülmektedir. Diyarbakır’da Dicle üniversitesi bulunmaktadır.


Diyarbakır şehir hava limanı 1952 yılında hizmete katılmıştır. Diyarbakır Hava Limanı Türkiye üzerinde bulunan sivil-askeri kategoride bulunan hava limanlarından birisidir. Hava alanından İstanbul, Ankara, İzmir , Antalya, Çanakkale ye aktarmasız olarak karşılıklı seferler bulunmaktadır. Hava limanı Diyarbakır şehir merkezine yakın olduğu için belediye seferleri ve özel araçlarla,taksilerle ulaşım sağlanmaktadır. Yaklaşık olarak 200 araç kapasitesine sahip bir otoparka sahiptir. 2008 yılında kullanıma geçen İLŞ sistemi, Erzurum da olduğu gibi bu hava alanında da yoğun hava şartlarından dolayı sefer iptalleri ve rötarlı uçuşları büyük ölçüde azaltmıştır. Diyarbakır şehir turizmi hem kültür hemde inanç turizmi açısından kuvvetli bir rol üstlenmektedir. Bir çok tarihin üzerinden geçtiği Pers, Sümer, Babıl, Asur gibi uygarlıklara ev sahipliği yapan şehir adeta açık alan müzesi gibidir. Diyarbakır uçak bileti satın almak için yukarıdaki arama formu ile uçuş sorgulayabilir ve en uygun uçak biletini satın alabilirsiniz.

En Ucuz Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır şehri için en ucuz uçak bileti seçeneklerini sizin için derledik. Aşağıda ki bölümden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Diyarbakır hava limanı doğunun en büyük hava limanlarından bir tanesidir. Diyarbakır uçuşları için hemen hemen tüm hava yolları sefer düzenlemektedir. Bunların başında THY, Pegasus, Sun Express, Onur air, Borajet gelmektedir. İstanbul Atatürk hava limanı, İstanbul Sabiha Gökçen hava limanı, İzmir, Antalya, Ankara, Adana, Lefkoşa gibi noktalara seferler düzenlenmektedir. Bu şehirden ara seferler yapan Bora jet hava yolları aldığı karar neticesinde geçici olarak Diyarbakır uçak bileti satışını durdurmuştur.

Havalimanından Diyarbakır Şehir Merkezine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Diyarbakır havalimanından şehir merkezine ulaşım ile ilgili tüm detayları sayfamızdan okuyabilirsiniz. Çeşitli alternatif güzargahla varmak istediğiniz noktaya en kısa sürede varınız.

Ulaşım imkanları en kolay hava limanları arasında yer almaktadır. Hava limanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yolcular hava limanından şehir merkezine ulaşımları özel araçlarıyla, belediye otobüs seferleriyle ve ya taksilerle sağlayabilirler.


Diyarbakır Belediye otobüs seferleri

Diyarbakır’da belediyenin düzenlediği, uçuş saatlerine göre şehir merkezine sefer bulunmaktadır. Hava limanından indiğiniz sırada otobüs seferini kullanabilirsiniz.


Diyarbakır Taksi Ulaşımı

Diğer hava limanlarında da olduğu gibi taksi hizmetleri bulunmaktadır. Gideceğiniz yer uzaksa ya da daha hızlı gitmeye ihtiyacınız varsa taksi hizmetlerini kullanabilirsiniz.


Araç kiralama

Hava limanı içerisinde araç kiralama şirketleri bulunmaktadır. Diyarbakır’a iner inmez araç kiralaması sağlayarak bölgenin her noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ekonomik olarak otobüs seferleri ve taksiden daha pahalı olacağı kesin ama  kullanım rahatlığı ve pratikliği açısından araç kiralamak daha uygun olmaktadır. Araç kiralama daha çok iş amaçlı seyahatlerde ya da merkeze uzak ilçe ulaşımlarında kullanılmaktadır.


Diyarbakır Hava Limanı

Diyarbakır Hava limanı güneydoğu uçuşlarının bir kısmını kapsadığı için oldukça yoğundur. Diyarbakır çevresindeki bazı illere de yolculuk yapmak isteyen yolcular bu hava limanını kullanırlar.  Oldukça eski zamanlardan beri hizmet vermektedir. Diyarbakır hakkında da geniş bilgi almak için Diyarbakır Şehir Rehberisayfasına gidebilirsiniz.


Diyarbakır hava limanı sivil ve askeri hava limanı niteliği taşımaktadır. Şehir merkezine en yakın hava limanlarından birisidir.  Otobüs, Servis ve Taksiler ile hava limanı ulaşımı gerçekleşebilir.


Diğer şehirlerin uçuş bilgilerine göz atmak için Şehir Uçak bileti sayfasına göz atabilirsiniz