• Blogs

Türkiye’nin En Güzel Gölleri

  • 25 Mart 2019
  • Seyahat
Türkiye’nin En Güzel Gölleri

Huzur dolu kısa bir tatile ne dersiniz? Şehir hayatına biraz mola vermek, doğa içinde tekrar kendinize dönmek istiyorsanız güzel bir göl kıyısı tatili tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Sizin için hazırladığımız Türkiye'nin en güzel gölleri listemize bir göz atın. Güzel bir kaçamak için yola çıkın


Türkiye’de Görülecek En Güzel Göller

Yedigöller – BOLU

yedigöller

Yedigöller Milli Parkı, Bolu’nun kuzeyinde Zonguldak sınırında bulunuyor. Yedigöller Milli Parkı’nın İstanbul’a uzaklığı yaklaşık 270 kilometre. Ankara’ya olan uzaklığı ise 220 kilometre.

Yedigöller Türkiye’nin flora ve fauna bakımından en zengin bölgelerinden biri. Yedigöller bölgesinde meşe, köknar, kızılağaç, karaçam, gürgen, sarıçam, ıhlamur ve porsuk ağaçlarıyla birlikte kızıl geyik, ala geyik, karaca, yaban domuzu ve bozayı gibi hayvan türlerini görmek mümkün.

Adından da anlaşılacağı gibi Yedigöller Milli Parkı içinde adları Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olan yedi tane göl var.

Yedigöller her mevsim ziyaret etmeye değer bir bölge. Ancak kış mevsiminde yolların bir bölümü kapanıyor. Bu yüzden eğer kış mevsiminde Yedigöller Milli Parkı’nı ziyaret edecekseniz yola çıkmadan önce en son yol bilgilerini alın ve aracınızın kış koşullarında sürüşe hazır olduğundan emin olun.

Yedigöller, bir milli park olduğu için konuklama olanakları da oldukça sınırlı. Bu yüzden eğer kamp yapmayacaksanız gezinizden en az bir ay önce bölgedeki pansiyonlardan yerinizi ayırtın

Tuz Gölü – ANKARA/ŞEREFLİKOÇHİSAR


Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci doğal gölü olan Tuz Gölü, listemizdeki diğer göllerden oldukça farklı. Tuz Gölü, listemizdeki diğer göller gibi yeşillikler içinde bir göl değil. Ancak Tuz Gölü, belki de Türkiye’nin en ilginç gölü!

Tuz Gölü Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ını sağlıyor. Bölge Türkiye’nin en az yağış alan bölgesi. Aynı zamanda bölge, Türkiye’nin nüfus yoğunluğunun en az olduğu yer. Özellikle kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, Tuz Gölü’nün hiçlik içindeki sakin manzarası sizi etkileyecektir.

Son yıllarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Tuz Gölü, doğal yaşam için önemli bir alan. 38 endemik bitki türünün yaşadığı bölge flamingo kuşları için de önemli bir yaşam alanı.

Tuz Gölü’ne Ankara’dan yola çıktığınızda yaklaşık 1,5 saat içinde ulaşmanız mümkün.


Salda Gölü – BURDUR


Türkiye’nin Maldivler’i olarak son yıllarda oldukça popüler hale gelen Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunuyor. Gölün Burdur şehir merkezine uzaklığı 60, Denizli’ye uzaklığı 100 ve Antalya’ya uzaklığı ise 160 kilometre.

Salda Gölü bembeyaz kumları ve turkuaza yakın renkte olan suyuyla sosyal medyada meşhur oldu. Gölün sosyal medyada bu kadar meşhur hale gelmesinin sonuçları pek de iyi olmadı. Bundan birkaç yıl önce “kafa dinlemelik” sakin bir yer olan Salda Gölü, bugünlerde özellikle Mayıs – Eylül arasındaki dönemlerde oldukça kalabalık. Bu yüzden Salda Gölü gezinizi haftasonları ya da bayram tatilinde yapmaktan kaçınmalısınız.

Gölün etrafındaki tesis sayısı oldukça kısıtlı. Bu yüzden konaklamanızı Salda Gölü gezinizden en az birkaç ay öncesinden ayarlamanızı öneriyoruz. Diğer bir opsiyon da Salda Gölü etrafındaki şehirlerde konaklayıp gölü günübirlik ziyaret etmek.

Salda Gölü’nde yüzme, yürüyüş, bisiklet ve yamaç paraşütü gibi aktiviteler yapmanız mümkün. Gölde yüzmenin denizde yüzmeye pek benzemediğini söyleyelim. Eğer yüzme yeteneklerinize güvenmiyorsanız sizin için en güvenli seçenek, göl kenarında manzarayla yetinmeniz.

Salda Gölü kıyılarında bulunan kil, bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor. Bu yüzden hazır gölü ziyaret ederken küçük bir çamur banyosu yapmayı ihmal etmeyin.


Abant Gölü – BOLU

abant gölü

Türkiye’nin en güzeller gölleri arasında yer alan Abant Gölü Bolu’da bulunuyor. Gölünİstanbul’a uzaklığı yaklaşık 275 kilometre. Ankara’ya olan uzaklığı ise yaklaşık 240 kilometre.

1988 yılından bu yana tabiat parkı olarak koruma altında olan Abant Gölü ve çevresi, Türkiye’nin flora ve fauna bakımından en zengin bölgelerinden biri. Koruma altında olan bölgede yapılaşma oldukça az. Bu sayede genel olarak sakin bir bölge olan Abant, şehirin kalabalığından kaçıp biraz soluk almak için ideal bir yer.

Abant Gölü her mevsim güzel. Ancak sonbahar ve kış mevsimlerinde değişen manzara göle ayrı bir atmosfer katıyor. İsviçre Alpleri’ndeki gölleri aratmayan bu manzara eşliğinde yürüş yapmak, bisiklete binmek ya da göl kıyısında sakince oturup manzarayı izlemek size çok iyi gelecek.


Karagöl – ARTVİN

Ülkemizde ismi “Karagöl” olan birçok göl var. Türkiye’nin en güzel gölleri listemizdeki Karagöl, Artvin Şavşat’ta bulunan Karagöl.

Karagöl’ün dört bir yanı ormanlarla çevrili. 1650 metre rakımda bulunan gölün huzur dolu bir manzarası var. Büyük şehirlerden uzak olan Karagöl Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri.

Gölün Şavşat ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 25 kilometre. Göle ulaşmak için kendi aracınızın olması iyi bir fikir.

Gölün diğer bir özelliği de göldeki Japon balıkları. Bu balıklar sayesinde Karagöl, doğal bir akvaryuma benziyor.


Van Gölü – BİTLİS/VAN

van gölü

Hepimizin bildiği gibi Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölü. Türkiye’nin en güzel gölleri listemizde sırada Van Gölü var.

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü, kendine özgü bir ekosisteme sahip. Van ve Bitlis arasında yer alan Van Gölü doğal güzellikleri kadar tarihi zenginliğiyle de görülmeye değer.

Van Gölü üstünde Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adaları bulunuyor. Bu adalar arasında en önemli olanı Akdamar adası. Arkeolojik sit alanı statüsüyle koruma altında olan Akdamar adası üstünde, bir Ermeni kilisesi olan hal arasında “Akdamar Kilisesi” olarak bilinen Kutsal Haç Kilisesi bulunuyor. 10. yüzyılda Kral Gagik Artzruni tarafından yaptırılan kilise, Ermeniler için önemli kutsal mekanlardan biri. Son yıllarda dinler arası diyalog çerçevesinde özel ayinler düzenlenen kiliseyi her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.