Ankara Uçak Bileti

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara gezilecek yerler bakımından sürekli fakir bir şehir olarak gösterilse de aslında birkaç günlük bir gezi boyunca eğlenceli vakit geçirebileceğiniz birçok yeri içinde barındırıyor. Ülkemizin başkenti olan şehirde Cumhuriyet tarihimizle ilgili yapı ve müzeler başta olmak üzere birçok gezilecek yer bulunuyor.1. Hamamönü

Ankara gezilecek yerler Hamamönü

Ankara gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Hamamönü bölgesi yer alıyor.

Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılan Hamamönü, gezginlerin kentin tarihi yüzünü görmek için Ankara gezilecek yerler listelerine ekledikleri bir bölge.

19. yüzyıl sivil mimari örneği evleri, kültürel etkinliklere ayrılmış sokakları, eşsiz lezzetler sunan yenilenmiş kafe ve restoranları ile bu tarihi yerleşim merkezi, konuklarına oldukça fazla seçenek sunuyor.

El Ürünleri Pazarı’nda otantik eşyalar bulabileceğiniz bölgede gezmeye geleneksel el sanatlarının tanıtıldığı Sanat Sokağı’ndan veya Mehmet Akif Ersoy Müzesi ile hemen yanındaki Taceddin Dergâhı’ndan başlayabilirsiniz. Bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu Kabri’nin bulunduğu dergâhtaki gezinizi bitirdikten sonra soluklanmak için zengin kahvaltı seçeneklerini de sunan Tahtakale Kahvecisi’nde bölgenin ünlü kumda pişen kahvesini içebilirsiniz.


Özellikle yaz aylarında ve Ramazan içerisinde bu bölgeye gelirseniz, düzenlenen etkinliklere katılarak keyifli saatler geçirebilirsiniz. Bölge hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayın.

2. Ankara Kalesi

4 bin yılı aşan bir geçmişe sahip olan Ankara Kalesi, çeşitli uygarlıklar tarafından hem savunma hem de yerleşim amaçlı kullanıldığı için çok sayıda onarım görmüş. Kim tarafından ve ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen askeri yapı bu onarımlar sayesinde varlığını eksiksiz koruyarak günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Yaz mevsiminde festivallere ev sahipliği yapan kalenin Akkale isimli burcunda, 1921-1948 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün telkinleriyle kurulmuş Eti Müzesi faaliyet göstermiş.

Çevresinde hediyelik eşya dükkânları ve kafelerle çevrili tarihi yapıyı gezip, sahip olduğu manzarayı izledikten sonra Hitit Uygarlığı’na adanmış bu kültürel tesisin devamı niteliğindeki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kale ve çevresi hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayın.

3. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden.

Ankara Kalesi’nin dış duvarlarının güneydoğusundaki Atpazarı Semti’nde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, biri Veli Mahmud Paşa; diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen 15. yüzyıla ait 2 Osmanlı yapısında konuklarını ağırlıyor.

Özgün koleksiyonu ile dünya çapında bir üne sahip olan tesisin bulunduğu Mahmut Paşa Bedesteni’nde ve Kurşunlu Han’da Paleolitik Çağ’dan günümüze Anadolu’da var olmuş medeniyetlere ait buluntular sergileniyor.

Kronolojik sırayla ziyaretçilere sunulan bu koleksiyonda gezi listesinin ilerleyen bölümlerinde sizlere anlatacağım Augustus Tapınağı’ndan ve Anıtkabir’in inşası sırasında bölgedeki tümülüslerden çıkartılan eserleri de inceleyebilirsiniz.

Müzede sergilenen eşsiz koleksiyonun en değerli parçasını M.Ö. 6200 yıllarına tarihlenen ve dünyanın en eskisi olarak anılan, Çatalhöyük kent planının olduğu harita oluşturuyor. Müze hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayın.

4. Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi, benim Ankara gezilecek yerler listesindeki kişisel favorilerimden…

Kentin sanayiye odaklanmış en kapsamlı müzesi konumundaki Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, 2005 yılında ziyarete açılmış. İlk olarak Damat Rüstem Paşa tarafından 1521-1522 arasında inşa ettirilen Çengelhan’da konuklarını ağırlamaya başlayan müze, 1850’li yıllardan itibaren sanayide kullanılan çeşitli araçlardan oluşan koleksiyonunun ve zaman zaman açılan geçici sergilerinin genişliği nedeniyle 1511’de Hacı İbrahim bin Hacı Mehmed tarafından yaptırılan Safranhan’ı da yakın tarihte bünyesine katmış.

Bana göre Ankara’nın en güzel müzeleri arasında yer alan bu gezi noktası büyük, küçük her yaştan gezgine eğlenceli vakit geçirebilecek bir yer. Müze hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayın.

5. Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler listemizin üst sıralarında, ülkemizin önemli yapılarından Anıtkabir bulunuyor. Üzerindeki gözlem evinden dolayı geçmişte Rasattepe adıyla anılan Anıttepe’de bulunan yapının şekline karar verilmesi için çeşitli ülkelerden 47 projenin katıldığı bir yarışma düzenlenmiş. Milli duyguları yansıtma şekli ve araziye uygunluğu sonucunda Atamız’ın ebedi istirahatgâhı için Prof. Dr. Emin Onat ve Doç Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesi uygun görülerek, 1944-1953 yılları arasında yapı inşa edilmiş.

2. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli örneği sayılan anıt mezar, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” özdeyişinden ilham alınarak oluşturulan Barış Parkı ve yapı kompleksinin en önemli bölümlerini barındıran Anıt Blok’u olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor.

Hürriyet ve İstiklal kulelerinin başlangıç noktasını oluşturduğu Anıt Blok’ta Aslanlı Yol’dan geçerek ulaşacağınız Tören Meydanı, Kurtuluş Dönemi’ni anlatan kulelerle çevrelenmiş. Meydandaki 42 basamaklı merdiveni çıkarak giriş yapabileceğiniz Mozole ise Şeref Holü, Mezar Odası gibi yapının esas kısımlarını barındırıyor. Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin bulunduğu yapı kompleksini gezerken, Cemal Gürsel ve İsmet İnönü’ye ait kabirleri de görebilirsiniz.

6. Etnoğrafya Müzesi

Ankara Etnoğrafya Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi, Türk Sanatı’nın Selçuklu’dan günümüze kadarki süreçte yaratılmış en önemli örneklerini barındırıyor.

Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde cuma namazlarının kılındığı, Altındağ’daki Namazgâh Tepesi’nde 1930’da açılmış olan müzenin Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu gözetiminde inşa edilen binasının önce Arkeoloji Müzesi, sonrasında Resim Heykel Müzesi olarak kullanılması kararlaştırılmış; ancak açılış töreni ile beraber günümüzdeki işlevini kazanmış.

Girişinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1927 yılında İtalyan Pietro Canonica’ya yaptırdığı Atatürk Heykeli’nin konuklarını karşıladığı müze içerisindeki sergi alanları, kategorilere ayrılmış.

Kronolojik sırayla gezebileceğiniz bu alanlarda Anadolu’nun çeşitli yörelerine özgü günlük eşyalardan halı ve kilim koleksiyonlarına, Osmanlı dönemi silahlarından çini ve porselen süs eşyalarına kadar pek çok farklı eseri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Müzede ayrıca Osmanlı el yazmalarının da bulunduğu, sanat tarihi ile ilgili büyük bir kütüphane faaliyet gösteriyor. Detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayın.

7. Hacı Bayram Camii

Ankara Hacı Bayram Camii

Mimar Mehmet Bey tarafından 1427-1428 yılları arasında inşa edilmiş olan Hacı Bayram Camii, Ulus’ta yer alıyor. Dış duvarları taş üzerine tuğla örülerek oluşturulan dini yapının en önemli kısmını, hemen bitişiğinde bulunan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi oluşturuyor. Aynı zamanda tarihi yapıya adını veren Hacı Bayram Veli, Osmanlı döneminde yaşamış din âlimlerinin önde gelenlerinden birisi ve Bayramiye Tarikatı’nın kurucusu olarak anılıyor.

Yapımının ardından ilk olarak 1714’de Hacı Bayram’ın torunlarından Mehmet Baba tarafından tamir ettirilen cami, son olarak 2011’de aslına uygun olarak yenilenmiş. Bu çalışma sırasında özellikle yapının iç kısmında yer alan Nakkaş Mustafa Paşa’ya ait işlemelerin korunmasına özen gösterilmiş.

bahçesinde ayrıca 18. yüzyılda yaşamış Osman Fazıl Paşa’ya ait bir türbe bulunuyor. Ancak tabutu aile mezarlığına götürüldüğü için sekizgen planlı Osman Fazıl Paşa Türbesi, günümüzde boş durumda. Detayları okumak için tıklayın.

8. Augustus Tapınağı

Ankara Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, Ankara gezilecek yerler listemizdeki en eski yapılardan…

Hacı Bayram Camii’nin bitişiğindeki Augustus Tapınağı, son Galatya Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından M.Ö. 25 yılından sonra, Frig tanrısı Men’e adanmış bir tapınağın yıkıntıları üzerine inşa edilmiş.

Ankara’nın başkenti olduğu Galatya’nın Roma İmparatorluğu egemenliğine girmesini kutlamak ve İmparator Augustus’a bağlılığı kanıtlamak için yaptırılan tapınak, Bizans döneminde çevresine eklemeler inşa edilerek kiliseye dönüştürülmüş. İmparator Ferdinand’ın elçi olarak yolladığı Hollandalı Busbecque tarafından Amasya’ya giderken bulunan tapınağın gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşay önderliğinde gerçekleştirilmiş. Duvarlarının bir kısmının günümüze ulaşabildiği yapının kapısı ise bütünlüğünü halen daha önemli ölçüde koruyor.

İşlemeleri ile dikkat çeken bu kapının dışında tapınak çevresindeki kazılarda bulunmuş en önemli parçayı Ankara Anıtı (Monumentum Ancyranum) olarak adlandırılan yazıt oluşturuyor. Bu yazıtta ilk Roma İmparatoru Augustus’un başardığı işler anlatılıyor. Detayları okumak için tıklayın.

9. Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara gezilecek yerler Devlet Resim ve Heykel Müzesi

1927’de inşa edilen ve I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın en önemli örnekleri arasında sayılan Türk Ocakları Merkez Binası’nda faaliyet gösteren Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1980 yılında hizmete açılmış.

Geçmişte kültürel etkinlikler başta olmak üzere pek çok amaçla kullanılmış tarihi bina içerisindeki müzenin koleksiyonu Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatını konu alıyor.

Şeker Ahmet Paşa, Abdülmecid Efendi, Fikret Mualla, Abidin Dino, Hikmet Onat gibi bu alanda çalışmalar yapmış çok sayıda değerli sanatçının eserlerinin sergilendiği müzede plastik sanatının oluşum ve gelişim süreçlerinin ziyaretçilere aktarılması amaçlanmış.

Bünyesinde bir sahnenin bulunduğu müzede sergiler dışında panelller, konferanslar ve konserler de düzenleniyor. Detaylar için tıklayın.

10. Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM)

Ankara'da gezilecek yerler Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapıyı, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan I. TBMM Binası oluşturuyor. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kulüp binası olarak Mimar Salim Bey tarafından tasarlanan yapı, 1915-1920 yılları arasında inşa edilmiş.

Türk mimari stiline sahip 2 katlı bina, tamamlandığı dönemden 1924 yılına kadar meclis faaliyetlerine ev sahipliği yapmış. Bu işlevini tamamladıktan sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Hukuk Mektebi, Maarif Vekâleti Binası olarak kullanılan tarihi yapı, 1961’de müzeye dönüştürülerek halka açılmış.

Atatürk’ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981’den itibaren günümüzdeki adıyla anılmaya başlanan kültürel tesiste hükümetin kullanımına sunulan odalar aslına uygun olarak korunmaya devam ediliyor.

Döneme ait resmi yazışmaların, tarihimizin dönüm noktaları sayılan Lozan ve Sevr antlaşmalarına dair belgelerin sergilendiği müzede Büyük Taarruz Hatıraları’nı ve Atatürk’e ait yazışmaları inceleyebilirsiniz. Detayları okumak için tıklayın.

11. Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM)

Ankara'da gezilecek yerler Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet’in kuruluş dönemini merak edenlerin Ulus’ta ziyaret edebileceği diğer yapı ise Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası’na ait toplantı yeri olarak tasarlanan; ancak işlevi değiştirilerek ülke idaresi için kullanılan II. TBMM Binası.

İnşası 1923 yılında tamamlanan yapı, 1924-1960 arasında meclis faaliyetlerine ev sahipliği yapmasının ardından bir dönem Merkezi Antlaşma Teşkilatı tarafından kullanılmış. Atatürk İlke ve İnkılâpları’nın gerçekleştirildiği yapı, gerçekleştirilen düzenlemelerin ardından 1981 yılında Cumhuriyet Müzesi adıyla halka açılmış.

Bu müzeyi gezerken tıpkı Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde olduğu gibi hükümetler ve bunlara bağlı alt birimler tarafından kullanılan odaları, dönemin eşyalarıyla birlikte inceleyebilirsiniz. Ayrıca genel kurul salonundaki görsel ve işitsel gösteriyi izleyip, Nutuk’un bazı bölümlerini dinleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Devamını okumak için tıklayın.

12. Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park

tunalı hilmi caddesi ankara

Adını, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ilerici görüşleriyle ön plana çıkan milletvekilinden alan Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın sosyal hayatının merkezindeki bölgelerden bir tanesi. Trafiğin tek yönlü olarak aktığı caddenin çevresi alışveriş yapabileceğiniz şık mağazalar ve akşam saatlerinde keyifli saatler yaşayabileceğiniz eğlence mekânları ile dolu.

Hareketli caddenin üst bölümüne doğru çıktığınızdaysa 1958 kurulan Kuğulu Park’ı görebilirsiniz. Polonya Büyükelçiliği’nin bahçesi ile Sevda ve Cenap And Evi’nin arasında kalan parkın adı, kurulduğu dönemde Viyana Belediyesi’nin hediye ettiği beyaz kuğulardan geliyor.

Heykellerle süslü yeşil alana, kentin karla kaplı olduğu bir kış gününde gitme fırsatı yakalarsanız, harika bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Devamını okumak için tıklayın.

13. Kocatepe Camii

Ankara gezilecek yerler Kocatepe Camii

Ankara’nın en büyük dini yapılarından birisi olan Kocatepe Camii, 1967-1987 yılları arasında inşa edilmiş. Temelinin atılmasının ardından tasarım yarışmasının galibi Vedat Dalokay’ın projesinin fazla modern bulunması ve bunun yerine Hüsrev Tayla-Fatin Uluengin ikilisinin Mimar Sinan tarzı çalışmasının sıfırdan hayata geçirilmesi, görkemli caminin yapımının uzamasına neden olmuş.

İkilinin çalışmasındaki bu benzerlik nedeniyle, Turgut Özal’ın açılışını yaptığı caminin her yanında Osmanlı dönemi mimarisinin izlerini görmek mümkün. Yapının iç kısmındaki yazılar Hamit Aytaç, Mahmut Öncü ve Emin Barın tarafından yazılırken, halı tasarımlarında Afyon Ulu Camii örnek alınmış.

Fazla ilerici bulunarak iptal edilen Vedat Dalokay’ın projesi ise Pakistan’da Şah Faysal Camii adıyla inşa edilmiş ve günümüzde modern İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak anılıyor.

14. Gençlik Parkı

Ankara gezilecek yerler Gençlik Parkı

Foto kaynak: ankara.bel.tr

Kentin simge mekânları arasında sayılan Gençlik Parkı, 275 bin m²’lik alanı içerisinde hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz olanakları barındırıyor. Ulus’ta sizlere önerdiğim yerleri gezdikten sonra vakit geçirmek için gidebileceğiniz park, şu anki alanının bir kısmını kaplayan bataklıkların kurutulduğu, 1936-1943 arasındaki çalışmalarla kente kazandırılmış.

Planlandığı ilk günden itibaren Ankaralılar’ın her tür kültürel ihtiyacını karşılaması düşünülen parkın içerisinde kentin en büyük tiyatro salonlarından birisi bulunuyor.

2009 yılındaki son yenileme çalışmasıyla lunapark bölümüne eklenen 150 metrelik dönme dolap ve 45 metrelik asansör ile kentin büyük bir bölümünü kuş bakışı görebilirsiniz. Devamını okumak için tıklayın.

15. Mogan Park


Ankara gezilecek yerler Mogan Parkı

Foto kaynak: ankara.bel.tr

Ankara gezilecek yerler listenize Mogan Park’ı dâhil ederek, kentin sahip olduğu doğal güzelliklerden bir tanesine şahit olma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz. Adını aldığı gölün Haymana yolu üzerindeki kıyı şeridinde yer alan park, yaklaşık 645 bin m²’lik alan üzerine kurulmuş.

Denize hasret yerel halkın Gölbaşı’na akın etmesine neden olan rekreasyon alanının içerisinde hem piknik yapabileceğiniz hem de menüleri aracılığıyla zahmetsizce karnınızı doyurabileceğiniz mekanlar oluşturulmuş.

Spor alanlarının da bulunduğu parkta yer alan 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerine çıkarsanız, gölün enfes manzarasını izleyebilirsiniz. Devamını okumak için tıklayın.

16. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara'da gezilecek yerler Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Foto kaynak: altindag.bel.tr

1925-2006 yılları arasında faaliyet gösteren ceza ve tutukevi, 2009’da başlayan ve 1 yıl süren restorasyon sürecinin ardından Ulucanlar Cezaevi Müzesi adıyla ziyarete açılmış.

Türk siyasi ve edebi hayatında çok önemli bir yere sahip olan bu tesis, Cumhuriyet döneminin en karanlık olaylarından bazılarına tanıklık etmiş. 68 Kuşağı’ndan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile 1980 İhtilali’nin kurbanlarından Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam cezalarının uygulandığı bu yerde Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Cüneyt Arcayürek, Yılmaz Güney gibi isimler tutuklu kalmış.

Cezaevi müzesini ziyaretiniz sırasında Hilton Koğuşu ve tek kişilik hücreleri inceleyebilir, faaliyette olduğu döneme ait fotoğraflara, belgelere göz atabilirsiniz.

17. Seğmenler Parkı

Ankara gezilecek yerler Seğmenler Parkı

Foto kaynak: ankara.bel.tr

Kuğulu’dan sonra Kavaklıdere’deki bir diğer meşhur yeşil alan, 1983’te açılan Seğmenler Parkı. Çankaya Köşkü’nün hemen altında, İran ve Atatürk bulvarları arasında kalan 67 bin m²’lik araziye kurulu park, yapı yoğunluğunu fazla olduğu Ankara’nın merkezinde doğa özleminin giderilebileceği ender alanlardan bir tanesi.

Adını aldığı Seğmenler’i sembolize eden bir heykelin bulunduğu parkı popüler hale getiren bir diğer unsur ise kurulduğu günden bu yana kültürel etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatrosu olmuş. Havuzların ve oyun alanlarının bulunduğu yeşil alandaki bu tiyatro, günümüzde de zaman zaman konser etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

18. Kızılay Meydanı

Ankara Kızılay Meydanı

Hem toplu ulaşım hem de sosyal olanakları nedeniyle Kızılay Meydanı, Ankara’nın kalbi olarak anılıyor. Adını 1929 yılında yaptırılan; ancak günümüzde var olmayan Kızılay Genel Merkezi’nin binasından alan meydanın çevresinde bol miktarda alışveriş yapabileceğiniz mağaza bulunuyor. Güvenpark’a komşu olan meydanda canınız eğlenmek veya bir şeyler yemek istediğinizde Karanfil Caddesi’ne veya bu caddenin paralelindeki sokağa gidebilirsiniz.

Tandoğan, Maltepe, Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, Sıhhiye, Ulus ve Bakanlıklar bölgelerinin ortasında kalan alanı TBMM, Anıtkabir ve daha birçok ziyaret edebileceğiniz mekâna yakınlığı nedeniyle gezi rotanızın merkezine alabilirsiniz. Kızılay Meydanı ve çevresinde gezilecek yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar için tıklayın.

19. Dikmen Vadisi

Ankara Dikmen Vadisi

Foto kaynak: ankara.bel.tr

Özellikle bahar aylarındaki manzarasıyla doğa aşığı gezginleri kendisine hayran bırakan Dikmen Vadisi’ne, Kızılay Meydanı’ndan hareket eden otobüslerle kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bakımlı ve güvenli olması nedeniyle pek çok kişinin uğrak noktası haline gelen parkta, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından spor yapabileceğiniz pek çok alan yaratılmış. Işıklandırmalı havuzları ve yemyeşil ortamıyla akşamları fotoğraf çekimi için hoş kareler yakalayabileceğiniz vadide ayrıca kafelere de yer verilmiş.

20. Estergon Kalesi

Ankara gezilecek yerler Estergon Kalesi

Foto kaynak: panoramio.com

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 60 km uzaklıkta bulunan Estergon Kalesi’nin bir kopyası Keçiören’de aslına uygun olarak inşa edilerek, 2005 yılında Türk Kültür Merkezi adıyla ziyarete açılmış.

Kendi kültürümüz hakkında bilgilerinizi pekiştirmenin yanı sıra nefis bir kent manzarası izlemek için de Ankara gezilecek yerler listenizde bulundurabileceğiniz kalenin içerisindeki etnografya bölümü, Alanya’daki Kızıl Kule’nin sekizgen tasarımı örnek alınarak inşa edilmiş. Kente hâkim konumdaki restoranın bulunduğu b ise Türk ve İslam mimari kültürlerinden çizgiler barındırıyor.

Ankara’da Gezilecek Diğer Yerler

Ankara gezilecek yerler yazımız boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler verdik. Eğer Ankara seyahatinizde zaman sorununuz yoksa ya da daha farklı yerleri görmek isterseniz Ankara gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

Roma Hamamı

Atakule

Eymir Gölü

Harikalar Diyarı Parkı

Göksu Parkı

Atatürk Orman Çiftliği

Arslanhane Cami

Ahmet Hamdi Akseki Camii

Beypazarı, Pirinç Han

Gordion Antik Kenti

Samanpazarı

Julian Sütunu

Ziraat Bankası Müzesi

Soğuksu Milli Parkı

Ankara Oyuncak Müzesi

Karanfil

Güven Park

PTT Pul Müzesi

Ankara'nın Tarihi TanıtımıAnkara ilk çağlardan itibaren, farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü bir  coğrafya ve sürekli bir yerleşmeye sahne olan bir kent…  Bugünkü Ankara kentinin kapladığı bölge ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucundaki arkeolojik buluntular, Paleolitik dönemden başlamak üzere, Neolitik ve Bakır Çağı boyunca bölgede devam eden toplu yaşamın kültür değerleri olarak kabul edilmişlerdir.  Dolayısıyla şehrin yerleşik düzeni çok eskilere dayanmaktadır fakat bütün arkeolojik bulgulara rağmen şehrin kim tarafından ve ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Ankara ve çevresinin Hititler tarafından ele geçirildiği ve bölgede yerleşik düzene geçtikleri düşünülmektedir.  Mürted ovası yakınında Bitik’te bir Hitit yerleşmesi saptanmış ve yapılan kazıda eski Hitit dönemine ait bir yerleşim yeri açığa çıkarılmıştır. Ayrıca, Ankara’nın 60 km güneybatısındaki Gavurkale kalıntıları da Hitit döneminin izleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hititlerden sonra bölgeye, Frigler hakim olmuştur. Kentteki ilk önemli yerleşmenin Frigler döneminde olduğu tahmin ediliyor. Eski çağ kaynaklarında, efsanelerde, Ankara’nın kurucusu olarak Frig Kralı Midas kabul edilir.  Frigler, bölgeye “gemi çıpası” anlamındaki “Ankyra” ismini veriyorlar. Frigler’in başkenti olan Gordion, bugünkü Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Yassıhöyük Köyünde yer almaktaydı.

Friglerden sonra, Ankara ve çevresi, Lidyalıların eline geçmiştir. Lidyalılardan sonra bölgede, Persler egemen olmuştur.  Lidya ve Pers döneminde, “Ankyra”ya  ilişkin bilgilerimiz sınırlı olsa da, dönemin tamamına ilişkin bilgiler, Ankara’nın önemini göstermektedir. Pers Kralı I. Dareios döneminde yapılmış “Kral Yolu”nun Ankara’dan geçmesi, kenti ticari ve askeri açıdan önemli merkezlerden biri haline getirmişti.

Makedonya Kralı Büyük İskender’in Doğu’ya yaptığı seferler sonucunda bölgede, Persler’den sonra Makedonyalılar hakimiyet kurar. Kaynaklarda, İskender’in, Gordion şehrinden geldiği ve bir süre bölgede ikamet ettiği belirtiliyor.

M.Ö. III. yüzyılda yöreye, Galatlar yerleşir. Ankyra, Galat akıncılarının bir boyu olan Tektosagların başkenti olur.

Roma İmparatoru Augustus’un M.Ö. 25’te,  Galatya’yı Roma egemenliği altına alması üzerine, Ankyra, Roma’nın eyaleti Galatya’nın başkenti olmuştur. Bu süreçte, bölge, önemli askeri bir üs haline gelir.

Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesinden sonra kent,  Doğu Roma İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde kalmıştır. Ankara, Bizans döneminde de askeri ve lojistik önemini korumuştur. Bizans döneminde, birçok hakimiyet mücadelesine sahne olan Ankara, çeşitli hakimiyet kurma girişimlerine rağmen 1073’e kadar Bizanslıların hakimiyeti altında kalmıştır.

Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın 1071’de gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesinde kazandığı zafer ile Türklerin Anadolu’daki kitlesel yerleşimleri başlamıştır. Selçuklular, 1073’te, Malazgirt Zaferinden iki yıl sonra, Ankara’yı feth etmişlerdir. Malazgirt’ten sonra, kent birçok kez Selçuklular, Danişmentliler ve Bizanslılar arasındaki hakimiyet mücadelesine sahne olmuştur. Sultan Alaeddin Keykubat’ın hüküm sürdüğü dönem, Selçukluların en parlak devridir ve kentbu dönemde, büyük imar çalışmalarına sahne olmuştur.

Moğolların Anadolu’yu istilasının ardından, 14. yüzyıl başlarında kent İlhanlıların hakimiyeti altına girmiştir.  Kent, Osmanlılar’a geçmeden önce bir süre Ahiler tarafından yerel bir yönetimle yönetilmiştir.  Selçuklu Beyleri arasındaki güç savaşları ve Haçlı Seferleri sebebiyle sekteye uğrayan Türkleşme sürecinde önemli rol oynamışlar ve başta Ankara olmak üzere, Anadolu’nun Türkleşmesine katkıda bulunmuşlardır. 

Nihayet, Osmanlı topraklarına dahil olan Ankara,  bu dönemde de, sınır kenti işlevini sürdürmüştür.

Kentin “Ankyra” adı, İslami devirlerde “Engürü” ve “Angora” biçimlerinde karşımıza çıkarken,  kent, 1402 yılında Çubuk Ovasında yapılan Ankara Savaşı’na sahne olmuş ve Ankara bir süre Timur kuşatması altında kalmıştır. Timur’un  Anadolu’dan ayrılışından sonra, Mehmet Çelebi, Fetret Devri’nin sonunda padişahlığını ilan edince, Ankara’yı tekrar Osmanlı egemenliği altına almıştır.

Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı sonrasında güç kaybeden Osmanlı Devleti’nin merkezinin İstanbul’da kalması tehlikeli görülerek başkentin Anadolu’da başka bir kente taşınması konusu gündeme gelmişti. 27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal Paşa ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyeti Temsiliyesi, Ankara’ya gelerek bir tebliğ ile tüm mebuslara toplantının Ankara’da yapılacağını duyurmuştu.

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümet merkezini Ankara olarak ilan etmişti ve Ankara, İstiklal Savaşı’nın idare edildiği bir merkez haline gelmişti. 13 Ekim 1923’te çıkarılan kanun ile Ankara resmen yeni Türkiye’nin yeni başkenti olarak ilan edildi. Böylece kentin bugünkü gelişiminin de önü açılmış oldu.

Milli Mücadele’nin sembol şehri Ankara’da, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanından sonra hızla imar çalışmalarına başlandı. Köklü bir tarihe ve zengin bir kültürel mirasa sahip, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu güzel ve kadim şehir, yapılan ilk imar çalışmalarıyla daha yeni ve farklı bir görünüme kavuşmuş oldu ve bir kent olarak gelişiminin ilk adımları atılmış oldu.

Ankara Uçak Bileti

Ankara Uçak Bileti


Ulaşım sektörünün sürekli gelişmesi ve iyileştirilmesi sayesinde, havalimanları artık otogarlar kadar ziyaretçi akınına uğramaktadır. 
Ankara uçak firmalarının sürekli kendini yenilemesi ve hizmetlerini kalite standartlarının üzerinde gerçekleştirmesi, müşteri taleplerinin bu kadar yoğun olmasının sebepleri arasında sayabiliriz. Tabi yapılan ücret kampanyalarını ve ulaşımdaki hızını da unutmamak gerekir. Belirli sayıdaki kontenjan için ayrılan ve tamamen özendirme amaçlı düzenlenen bu biletler, normal fiyat karşısında neredeyse dörtte üç oranında tasarruf sağlamaktadır.


Ankara uçak firmalarının bu teşvikleri sayesinde, evvel zamanda uçak yolculuğunu hayal bile edemeyen düşük gelirli vatandaşlar veya öğrenciler, sıklıkla havalimanlarını kullanmaktadır. Ankarauçak firmalarının yurt içi tüm seferlerine sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. En iyi fiyattan ve en erken saatlerdeki seferlerden, en yüksek fiyata uzanan seferlerin listeleriyle, seçiminizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Sitemizin ana sayfasında, gerçekleştirmek istediğiniz destinasyona ait şehir ve havaalanı bilgilerini girerek, arama işlemlerine başlayabilirsiniz. Girmiş olduğunuz il, birden fazla havaalanına ev sahipliği yapıyorsa, ulaşım bilgilerinizi doldururken, havaalanı ismini girmenizi tavsiye ederiz.  Böylelikle yanlış bilet satın alma riskinden tamamen uzaklaşmış olursunuz. Fakat hedefiniz Ankara uçak firmaları gibi tek havaalanına sahipse, Esenboğa havaalanı veya Ankara olarak bilgi girişi yapabilirsiniz.

Hedef bilgilerinizi ve tarihlerini girdiğinizde, açılacak olan sayfa sizi sefer listelerine yönlendirecektir. Promosyonlu biletler sayfanın başında yer almaktadır. Kontentaj sayıları ayrıca belirtilmektedir. Buradan tek gidiş veya gidiş dönüş seçiminizi yaptıktan sonra, sayfa sizi bir sonraki adım için yönlendirecektir. Seçmiş olduğunuz seferlerin size yansıyacak olan yolculuk maliyetleri,  tüm vergiler dâhil olarak karşınıza çıkacaktır. Farklı uçak firmalarının uçak seferlerini ve fiyatlarını rahatlıkla kıyaslayabilecek, bütçenize uygun bilete rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Ankara uçakseferi için gidiş dönüş bilet alacaksanız eğer, aynı anda çift yön bilet alım işlemlerinizi gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle havaalanı verginizi bir kereliğine ödemiş olacaksınız, bu da size ayrıca bir tasarruf sağlayacaktır. Yolculuk tarihiniz çok önceden belli ise, bilet alım işleminizi o dönemde satın almanız da, size promosyonlu biletler tükenmeden sahip olmanıza olanak verir. Çünkü bazı dönemlerdeki seferlerde, otobüs yolculuğundan daha az maliyetli bilet satışları gerçekleştirilmektedir.

Acente telefonlarından gerçekleşen bilet satışlarında, müşteri hizmetleri belli bir tutar sizden komisyon kesecek, bilet maliyetinin üzerine bu bedel eklenecektir. Sitemizden kendinizin gerçekleştireceği bilet satış işlemlerinde, bu ekstra hizmet bedelini de ödememiş olacaksınız.  Ankara uçak firmalarının biletlerini satın aldığınızda, uçak seferine 24 saat kala check-in işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlemi kendiniz sitemizden bizzat yapabileceğiniz gibi, sefer öncesi havaalanındaki gişelerden de yapabilir, uçuş kartınızı alabilirsiniz. Uğraşmak istemeyenler veya sıra bekleme zahmetine katlanmak istemeyen yolcular için, sitemizden bu işleminizi bilet kodunuzu girerek kolayca yapabilirsiniz. Koltuk numaranızı kendiniz belirleyebilir, rezervasyon yaptırdığınız biletlerinizi kesin uçuş bileti haline dönüştürebilirsiniz.

Sitemiz size uçuş bilgilerinizi mail veya mesaj olarak gönderecektir. Fakat isterseniz yine de biletinizi acentelere giderek alabilirsiniz. Tüm bu işlemleriniz için hiçbir ek ücret talep etmeyen sitemizden gerçekleştireceğiniz rezervasyon veya satış işlemleri yaptığınızda, direkt olarak havayolundan işlem yapmış gibi olursunuz. Bu nedenle komisyon veya hizmet ücreti gibi ek maliyetlerle karşılaşmayacaksınız. Herhangi bir sorununuzda, sizlere en iyi hizmeti vermek için, günün her saati çalışan müşteri temsilcilerimiz, telefon hattının diğer ucunda sizler için beklemektedir.  Dilerseniz bu işlemlerinizi, müşteri temsilcilerimizle birlikte de gerçekleştirebilirsiniz.

Sık sık havayolunu kullanıyor ve Ankara uçak firmalarını takip ediyorsanız, sitemizdeki bültenlere abone olabilir, belirli periodlarda düzenlenen kampanyaları kaçırmadan, bu imkânlardan yararlanarak uçuşlarınızı konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Keyifli yolculuklar dileriz.

Ankara'ya Ulaşım

Ankara'ya Ulaşım

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olması ve ülkenin Ankara'dan yönetilmesinden dolayı Karayolu Ulaşımınız için başta İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Konya gibi büyükşehirlerin dışında Türkiye'nin bütün illerinden Ankara'ya Otobüs Seferleri düzenlenmektedir.Türkiye'nin iç Anadolu bölgesinde bulunan Ankara'ya sizde rahatlıkla kendi aracinizla ulaşabilirsiniz.Ankara Havayou Ulaşımı ise Ankara'da buluna Ankara Esenboğa Havalimanı, Etimesgut Havalimanı, üzerinden yapılmaktadır.Ankara havalimanı trasfer talepleriniz için diğer kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'i günün her saati arayabilirsiniz.